اپلیکیشن چیست ؟

اپلیکیشن به معنی کارافزار ، نرم افزار کاربردی و یا برنامه ای که برای کاربری در گوشی های هوشمند تلفن همراه کاربرد دارد می­باشد . اپلیکیشن” یا به اختصار App بیشتر از لغت “نرم افزار” جا افتاده است و این لغت دقیقاً همان معنی “نرم افزار کاربردی” می دهد.  

گوشی های همراه، تبلت و آیپدها نیز همانند سیستم های کامپیوتری نرم افزارها و برنامه های متعدد و مختلفی دارند که به آنها اپلیکیشن گفته می­ شود که همان معنا را می دهد و به اختصار به آن App گفته می شود . اپلیکیشن ها برای یک پلتفرم خاص و یا دسته ای از آنها طراحی و ساخته می­ شوند .

شاید برایتان سوال پیش بیاید که ، پلتفرم چیست ؟

در یک تعریف ساده و مختصر پلتفرم را می­توان سیستم عاملی معرفی کرد که تمام اپلیکیشن ها بر روی آن اجرا می ­شوند .

برای اپلیکیشن ها سه نوع پلتفرم اصلی را داریم :

 • اپ­ های پلتفرم موبایل : اپلیکیشن های موبایل روی سیستم عامل­های گوشی اعم از اندورید ، ios  و ... اجرا می­شوند.

 • اپ­ های پلتفرم دسکتاپ :  اپلیکیشن های مختص این پلتفرم بر روی سیستم عامل­های دسکتاپ مانند ویندوز ، لینوکس و غیره اجرا می­شوند .

 • اپ های پلتفرم وابسته به وب : اپ هایی هستند که به صورت آنلاین شده اند یا به زبانی دیگر صورت ابری برنامه نویسی شده ­اند .

اپلیکیشن های پلتفرم موبایل را با­توجه به شاخص­ های متفاوت به صورت گروه­ های متنوعی دسته ­بندی می ­کنند . در این مقاله ما قصد داریم تا این اپلیکیشن ها را جهت طراحی به دو دسته تقسیم بندی کنیم . این دسته بندی ها در مواردی باهم هم ­پوشانی داشته و به زیرمجموعه های هر دسته هم به صورت مفصل خواهیم پرداخت .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انواع اپلیکیشن ­ها :

 • انواع اپلیکیشن­ از نظر فنی

 • انواع اپلیکیشن­ از نظر کاربرد

 

اپلیکیشن ­ها از نظر فنی :

 1. اپلیکیشن های بومی  “ Native apps ”

اپلیکیشن­های بومی به طور حرفه ای طراحی می­شوند و اکثر اپلیکیشن های موفق مانند اسنپ ، دیجی­کالا و ... از این نوع هستند . آنها قابلیت های زیادی را با سرعت بالا ارائه می­دهند . به دستگاه های مختلف تلفن مانند دوربین و لوکیشن دسترسی دارند و حتی برخی از آنها را به صورت آفلاین نیز می­توان استفاده کرد .

برنامه بومی یک برنامه نرم افزاری است که برای استفاده در یک سیستم عامل یا دستگاه خاص ایجاد شده است.

از آنجا که یک برنامه بومی برای استفاده در یک دستگاه خاص و سیستم عامل آن ساخته شده است ، توانایی استفاده از سخت افزار و نرم افزار مخصوص دستگاه را دارد.

 برنامه های بومی می توانند در مقایسه با برنامه های وب یا برنامه های ابری موبایل که به صورت عمومی در چندین سیستم ایجاد شده اند ، عملکرد بهینه شده ای ارائه دهند و از جدیدترین فناوری مانند GPS استفاده کنند.

 1. اپلیکیشن های وب ­نشان “ Webview apps ”

اپلیکیشن­های وب­نشان برنامه هایی هستند که در واقع برنامه نیستند . آنها توسط مرورگر ها اجرا می­شوند و معمولا در HTML5  نوشته می­شود . آنها از طریق اینترنت قابل استفاده هستند و می­توان آنها را از هر نوع مرورگر وب هوشمند تلفن همراه اجرا نمود و نیازی نیست تا به صورت جداگانه توسط کاربر بر روی دستگاه تلفن همراهش ذخیره شوند . مزیت این نوع اپ این است که به دلیل اینکه در انواع سیستم عامل­ها پیاده­سازی می­شوند هزینه طراحی اپ کمتری را در بر دارند .

 1. اپلیکیشن های ترکیبی یا هیبرید “ Hybrid apps ”

برنامه های ترکیبی مانند برنامه های بومی بر روی دستگاه ها اجرا می­شوند و با تکنولوژی وب نوشته می­شوند .

برنامه های ترکیبی محبوب هستند چرا که می­توان از کد های آنها در سیستم عامل­های مختلف تلفن همراه مجدد استفاده کرد .

اپلیکیشن ها از نظر کاربرد :

 1. اپلیکیشن موبایل خدماتی  “ Mobile service application ”

با استفاده از این اپلیکیشن ها شما قادر هستید تا خدمات مختلف ساختمانی مانند نقاشی و لوله­کشی ساختمان ، نظافت منزل ، خدمات آرایشی و بهداشتی و ... را دریافت کنید . اپلیکیشن های خدماتی محبوبیت و خواهان زیادی را در میان اپ ها برای طراحی دارند . زیرا خدماتی را ارائه می­دهند که خواهان زیادی دارند و با کمک این اپ ها پروسه ارائه خدمات از  سوی مراکز مختلف ، و دریافت خدمات از سوی مشتریان بسیار آسان و با سرعت انجام می شود . اگر کسب­وکار خدماتی دارید ، طراحی  اپ مورد نیاز خود را از ناهیرا بخواهید .

 1. اپلیکیشن موبایل بازی ­ها “ Game mobile application ”

محبوبیت بازی های موبایلی برای رده­های مختلف سنی بر هیچ کسی پوشیده نیست . اگر ایده ای برای بازی و سرگرمی در سر دارید وقت آن رسیده که با طراحی اپلیکیشن های بازی آن را پیاده سازی کنید .

 1. اپلیکیشن موبایل فروشگاهی “ ecommerce mobile apps ”

با توجه به استقبال شدید مردم از اپلیکیشن ها طی دهه های اخیر ، بازار خرید و فروشگاه های سنتی نیز پا به این عرصه گذاشتند و فروشگاه های اینترنتی در مدت زمان کمی به محبوبیت شگفت انگیزی دست یافتند .

این اپلیکیشن ها به دو سطح مورد استفاده برای خرده فروش ها و مورد استفاده برای عمده فروش ها تقسیم بندی می­شوند . در این اپلیکیشن ها فروش و خدمات پس از فروش را به شکل مصرف کننده به مصرف کننده ، بنگاه به مصرف کننده و یا حتی بنگاه به بنگاه می­توان عرضه کرد .

 1. اپلیکیشن موبایل تجاری “ Business mobile application ”

هر آنچه که مربوط به بیزینس ها و شرکت ها ، از حسابداری ، مدیریت نیروی انسانی ، رصد بخش های مختلف گرفته تا  اپ های ویزیتوری را پوشش می ­دهد . این اپ ها برای هر کسب­وکاری که نیاز به کنترل و بهره­وری در مدت زمان کم را دارد عامل کلیدی پیشرفت به حساب می آید .

 1. اپلیکیشن موبایل آموزشی  “ Education mobile application ”

با استفاده از این اپلیکیشن ها می­توانید انواع مختلف محتواهای آموزشی را در موضوعات مختلف به کاربر ارائه دهید .

طراحی ساده و یا حرفه ای ( حالت پیچیده تر ) این اپلیکیشن ها باتوجه به محتوای قابل ارائه شده و لیست نیاز ها و خواسته هایتان مانند بقیه موارد مختص به شما برنامه ریزی و پیاده­سازی می­شود .

 1. اپلیکیشن موبایل سبک زندگی “ Lifestyle mobile application ”

طراحی اپلیکیشن های موبایل یادآور ، که مواردی مانند سررسید ها ، کارهای روزانه و امور مهم را یادآور می شوند کاربران خاص خود را دارد که با کمک این اپ ها به امور خود رسیدگی کرده و سامان می بخشند .

 1. اپلیکیشن موبایل سرگرمی “Entertainment mobile application”

اپ های پخش ویدئو های سرگرمی ، پخش موزیک و ... از این دسته هستند . حتی بازی ها و اپ های ارتباطی مانند تویتر و تلگرام و واتس­آپ و  ... را می توان جز این دسته حساب کرد . طراحی اپ های سرگرمی بستر مناسبی برای کسب درآمد و ارائه خدمات در این حوزه است . زیرا سرگرمی و تفریح همیشه جز جدانشدنی زندگی یک کاربر را تشکیل می­ دهند .

 1. اپلیکیشن موبایل کاربردی “Utilities mobile application ”

اپلیکیشن هایی که مانند یک ابزار در گوشی شما عمل می­ کنند و عمل خاصی را به صورت کاربردی برای شما انجام می دهند . ویروس یاب ها ، ضبط کننده تماس ها و ... جز این دسته قرار می ­گیرند . از آنجایی که افراد در روز ساعت ها با موبایل خود کار می کنند وجود این برنامه ها در هر تلفن همراهی از واجبات محسوب می ­شود .

 1. اپلیکیشن موبایل کتاب “ Book mobile application ”

با افزایش محبوبیت کتاب های الکترونیک این دسته از اپلیکیشن ها هم بیش از پیش دیده می ­شوند . کارفرمایان محتوای کتاب های دیجیتال که به صورت رسمی به چاپ رسیده اند را با به صورت رایگان و یا با حداقل هزینه در اختیار شما می گذارند .

 1. اپلیکیشن موبایل گردشگری “ Travel mobile application  ”

معرفی مکان های زیبا ، امکان های اقامتی ، دسترسی به وسایل نقلیه و برنامه حرکت آن ها ، از مواردی است که در این اپلیکیشن ها ارائه می ­شوند . طراحی این اپلیکیشن ها برای تور ها و آژانس های مسافرتی مزیت طلایی ای به شما می ­آید .

 1. اپلیکیشن موبایل غذا و نوشیدنی “ Food and Drink mobile application ”

رستوران ها ، تهیه غذا ها و یا گروه هایی که قصد معرفی و آموزش تهیه غذاها ازغذا و نوشیدنی گرفته تا نحوه ارائه و مکان عرضه آنها را دارند از این اپ ها استفاده می­ کنند .

 1. اپلیکیشن موبایل موزیک “ Music mobile application ”

این اپ ها مختص به دسترسی راحت تر و سریع­تر به موزیک ها ، دانلود آسان تر آنها و مواردی از این قبیل طراحی می­ شوند.

 1.  اپلیکیشن موبایل ورزشی “ Sport mobile application ”

خبر های ورزشی و اطلاعات مربوط به ورزش های مختلف، چیزی است که در این نوع اپ ها در اختیار شما قرار می گیرند .

 1. اپلیکیشن موبایل سلامت و تناسب اندام “ Health and Fitness mobile application ”

در این اپلیکیشن ها برنامه هایی تحت عنوان بهبود و ارتقای وضعیت سلامتی و تندرستی شما ارائه می شود . نکته جالب این است که در این سبک برنامه ها حتی ممکن است که شما را وادار به انجام حرکات و اقداماتی در این راستا کنند .

 1. اپلیکیشن موبایل مرجع “ Reference mobile application ”

اپلیکیشن های مرجع ، اطلاعاتی را در راستای موضوعات مختلف ارائه می ­دهند که مشابه سرچ در اینترنت و مطالعه سایت­ هایی مانند ویکی­پدیا عمل می ­کند .

 1. اپلیکیشن موبایل عکس و فیلم “ Photo and Video mobile application ”

در این دسته  اپ ها عکس و فیلم های ساخته خود و یا آن محتوای بصری که مورد علاقه­تان است را می­توانید با دیگران به اشتراک بگذارید و آلبومی اینترنتی را برای خود داشته باشید . طراحی این نوع اپلیکیشن ها به هنرمندان و علاقه مندان به حوزه های هنری پیشنهاد می­ شود .

 1. اپلیکیشن موبایل دارایی و مالی “ Finance mobile application ”

انواع مختلف امور حسابداری چیزی است که در این اپلیکیشن ها انجام می ­شود .

 1. اپلیکیشن موبایل خبری “ News mobile application”

خبرگذاری ها و کانال هایی که اخبار خاص خود را منتشر می­کنند با استفاده از این نوع اپلیکیشن ها در این حوزه می­توانند خوش بدرخشند .

 1. اپلکیشن موبایل های شبکه اجتماعی  “ Social Network mobile application ”

این نوع اپلیکیشن ها بسیار محبوب هستند و این روزها بسیار از سوی کاربران مورد استقبال قرار می­گیرند . در این نوع  اپلیکیشن موبایل ها کاربران به روش های مختلف به طرق مختلف نوشتاری تصویری و صوتی با یکدیگر ارتباط برقرارمی ­کنند و قابلیت ها و امکانات مختلفی را به کاربران ارائه می­دهند .

 1. اپلیکیشن موبایل پزشکی “ Medical mobile application ”

در این نوع اپلیکیشن ها خدمات درمانی ، اطلاعات داروها ، اطلاعات پزشکی ، بهداشت و سلامت به کاربران ارائه می­شود که بسیار پرکاربرد و مهم هستند .

 1. اپلیکیشن موبایل جهت یابی “ Navigation mobile application ”

اپ هایی کاربردی که قابلیت جهت­یابی و نمایش مکان ها بر روی نقشه به کمک کاربران می آید . 

حالا که با انواع اپلیکیشن ها آشنا شدیم ، لازم است بدانیم که برای طراحی اپلیکیشن چه مواردی را باید در نظر گرفته تا بهترین و مناسب ترین اپلیکیشن را داشته باشیم .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مواردی که در طراحی اپلیکیشن باید رعایت شود :

 • تعیین چشم ­انداز موفقیت و خواسته­ های خود از اپلیکیشن مورد نظر

در ابتدا لازم است تا انتظارات و خواسته هایی را که از هدف طراحی اپلیکیشن داریم را به طور واضح مشخص کرده تا در سایر مراحل طراحی و انتشار دچار سردرگمی نشده و کارا ترین و موثر ترین اپلیکیشن را با توجه به نیاز ها و انتظارات خود داشته­باشیم .

 • تعیین میزان بودجه

بودجه برای طراحی اپلیکیشن باید مشخص باشد تا بتوان بهترین قابلیت ها و امکانات را برای هر کسب­وکار و اپلیکیشن در نظر گرفت .

 • انتخاب پلتفرم اپلیکیشن و نوع آن

این بخش نیز جزء اقداماتی است که منجر به تولید و طراحی اپلیکیشن اصولی و حرفه­ای می­شود .  با بررسی جامعه هدف کسب­وکار و کاربرانی که میخواهیم از اپ استفاده کنند ، بهترین پلتفرم موقعیتی را می­توان شناسایی کرد .

 • ویژگی های اپلیکیشن

با­توجه به میزان بودجه و انتظاراتی که از طراحی اپلیکیشن داریم ، لیستی از امکانات اپ بدست می­آید که برای طراحی حرفه­ای اپ از آن استفاده می­شود . باتوجه به این امکانات کارا ترین اپ اختصاصی برای شما طراحی خواهد شد .

مزایای داشتن اپلیکیشن

 • سرعت و نوآوری :

داشتن یک اپلیکیشن خوب فرصت­های جدید به­وجود می­آورد و باعث پیشرفت کسب­وکار و ارتباط با مشتریان به روشی نوین و موثر می­ شود .

 • افزایش فروش :  

داشتن یک اپلیکیشن حرفه­ای و محصولات و خدماتی که در آن ارائه می­ کنید منجر به افزایش فروش و رونق پیداکردن کسب­وکار شما در فضای اینترنتی می ­شود .

 • ایجاد یک برند :

علاوه بر سودآوری مالی ، پرداختن به برندسازی و ایجاد تصویری مطلوب از برند خود در ذهن مخاطب و مشتریان باگذشت زمان منجر به یافتن مشتریان وفادار ، ارتقا سطح کسب­وکار و کلی مزایای دیگر می­شود که سودآوری های مالی و غیرمالی را به ارمغان می آورند .

 • افزایش ارتباط :

افزایش ارتباط شما با مشتریان خود از طریق بستر اپلیکیشن ، به شما کمک می ­کند تا مشتری خود ، نیاز ها و خواسته های او ، انگیزه او از همراهی شما و مواردی از این قبیل را به خوبی شناسایی کرده و به آنها بپردازید .

 • درخشیدن در میان رقبا :

با داشتن اپلیکیشن شما راه ارتباطی مشتری با خود و بالعکس را آسان کرده و با اطلاعاتی که از این اپلیکیشن ها استخراج می­ کنید می ­توانید مسیر رقابتی خود با دیگر رقبا را به بهترین نحو ممکن و در کوتاه ترین زمان سپری کرده و به برترین حوزه کاری خود تبدیل شوید .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نکاتی که باید هنگام توسعه یک برنامه موبایل سفارشی مورد توجه قرار گیرند :            

تغییر پویا سیستم عامل های تلفن همراه ، سناریوی بازار و تقاضای چرخش سریع ، نیاز به این دارد که راه حل های برنامه سفارشی قبل از اجرا به خوبی اندیشیده شوند. برخی از نکاتی که باید قبل از ایجاد یک برنامه تلفن همراه سفارشی برای تجارت خود در نظر بگیرید ، عبارتند از:

 • زمان ساخت اپ سریعتر برای ورود به بازار : برنامه های تجاری سفارشی باید مقرون به صرفه باشند و باید در یک زمان چرخش سریع ایجاد شوند تا بتوانند سریع به بازار بروند.

 

 • کارایی بهتر : برنامه های سفارشی برای کارآیی بهتر باید اصلاح و اصلاح شوند تا اطمینان حاصل شود که راه حل نهایی موثر است و منجر به بهبودی وضعیت کسب ­وکار می شود.

 

 • سازگاری با چند شبکه : برنامه توسعه یافته باید برای چندین اپراتور آزمایش شود و اطمینان حاصل شود که برنامه در شبکه های مختلف در کشورهای مختلف کار می کند.

 

 • امنیت داده : بیشتر برنامه ها برای استفاده بیش از یک کاربر ساخته شده اند بنابراین باید احراز هویت قوی و دسترسی ایمن به داده ها را ارائه دهند.

 

 • عمر باتری : برنامه باید از نظر تأثیری که بر روی باتری دارد آزمایش شود ، زیرا برنامه هایی که باتری را به سرعت تخلیه می کنند توسط کاربران ترجیح داده نمی شوند.

 

 • UI / UX چشمگیر : برنامه سفارشی باید یک رابط کاربری جذاب داشته باشد و یک تجربه کاربری عالی را به مشتریان ارائه دهد.

 

 • همگام سازی داده های کارآمد : برنامه باید قادر به همگام سازی داده ها با سرور به طور منظم با فرکانس مناسب باشد .

 

 • کانال ارتباطی ساده : یک کانال ارتباطی مناسب باید برای برنامه مانند پیام رسانی ، whatsapp و غیره تعریف شود.

طراحی اپلیکیشن های خود را به برنامه­نویسان مجرب ناهیرا بسپارید . ما در ناهیرا با ارائه بهترین خدمات تجربه مطلوبی از طراحی و مدیریت اپلیکیشن و سایت را برای شما رقم می­زنیم .

با متخصصین برنامه ­نویسی ناهیرا ، طراحی اپلیکیشن به صورت اختصاصی ، برای کسب ­وکار شما مبتنی بر به­روز ترین و جدیدترین تکنولوژی ها در کوتاه ترین زمان میسرخواهد بود .